Projekty
MIKROGRANTY - Dworska Maskarada
Dworska Maskarada na Zamku w Leśnicy - plenerowe warsztaty i bal maskowy w parkowym amfiteatrze dla Mieszkańców i Mieszkanek Leśnicy oraz okolic. Program wydarzenia w swojej estetyce nawiązywał do dworskich maskarad, które w okresie renesansu odbywały w salach balowych, ogrodach i zamkowych krużgankach.
Projekt został zrealizowany w ramach 17. Edycji - specjalnej, maj 2018 Programu Współorganizacji Projektów Mikrogranty, Strefy Kultury Wrocław.
Dodatkowe informacje
Gwardia Gryfa we współpracy z Centrum Kultury Zamek, dzięki swoim działaniom przeniosła Zamek w Leśnicy oraz jego okolice w czasy bajecznego renesansu. Po cyklu warsztatów sztuki żonglerki chorągwiami, warsztatów tańców dawnych, podczas których można było nauczyć się dwóch tańców renesansowych: pawany i alterello, a także warsztatów tworzenia masek weneckich, wspólnie z uczestnikami grupa urządziła wydarzenie finałowe - Dworska Maskaradę. Towarzyszył jej korowód po parkowych alejach i ogrodach Zamku. W paradzie wzięli udział szczudlarze, chorągwiarze, damy dworu oraz uczestnicy balu maskowego.
W XVIII-wiecznej Wenecji karnawał rozpoczynał się tradycyjnie zaraz po świętach wielkanocnych 27 kwietnia. Wówcza to doża ogłaszał początek zabawy i wszyscy, bez względu na swój wiek i status społeczny, przywdziewali maski. Symbolicznie otwierając w ten sposób absolutnie wyjątkowy dla miasta czas. Zachwycający do dziś pięknem architektury Plac Świętego Marka wypełniał się barwnymi postaciami, które tańczyły w rytm najpiękniejszych renesansowych tańców, takich jak: menuety, pawany czy saltarello. Prawdziwą miarą niezwykłości tego karnawału był element włączania się do zabawy wszystkich mieszkańców Wenecji. Uczestnicy, skryci pod pięknymi maskami, dającymi gwarancję anonimowości, mogli oddać się swobodnej zabawie, nie bacząc na podziały społeczne i konwenanse.
Anonimowość była kluczowa, właśnie dlatego Wenecjanie nosili długie płaszcze, a maski poza zakryciem twarzy pełniły też funkcję modyfikacji głosu. Czas karnawału był fenomenem w skali tamtych czasów, momentem absolutnego oderwania od rzeczywistości. Legendy o tym, kto, po co i dlaczego brał udział w zabawach, do dziś nie mają końca. Maski wciąż skrywają największe tajemnice ich posiadaczy…